facebooktwittergoogle plus

Tofu

tofuSrážením sójového mléka se tofu vyrábělo v Číně už ve druhém století před naším letopočtem. Do Evropy proniklo teprve v minulém století v souvislosti s rostoucím zájmem o zdravou stravu.

Tofu je vynikajícím zdrojem dobře stravitelných bílkovin, je v něm dostatek minerálů a vitamínů, velmi málo tuku a žádný cholesterol. Hodí se ke smažení, přidává se do salátů, čínských jídel, do sekané i do omáček. Tofu se nabízí v různých variacích: natural, uzené, se zeleninou nebo s mořskými řasami.

Čím je prospěšný tofu a tempeh

Kvalitní potraviny ze sójových bobů jsou jednoduchým jídlem, které je přírodní, levné a výživné. Příkladem kvalitních potravin ze sóji je tofu, který se vyrábí srážením sójového extraktu s látkou způsobující srážení (koagulát) a tempeh, který se vyrábí fermentací sójových bobů. Fermentace zvyšuje stravitelnost sóji (zejména jeho bílkoviny) a vstřebávání živin ze sóji. Fermentované sójové potraviny mají lepší pověst v prevenci rakoviny, než nefermentovaných sójové výrobky. Oba jsou vynikajícím zdrojem vápníku, který chybí hlavně ženám po menopauze, vápník z tempeh je absorbován stejně dobře, jako vápník z kravského mléka.

Tofu je výborným zdrojem vápníku a velmi dobrým zdrojem manganu, mědi, selenu, bílkovin a fosforu, také omega-3 mastných kyselin, železa, hořčíku, zinku a vitaminu B1.

Tempeh je velmi dobrým zdrojem vápníku, železa, manganu a mědi. Také je dobrým zdrojem bílkovin, fosforu, vitaminu B2 a hořčíku.

Kromě toho tempeh poskytuje Vitamin B12 (0.1 mcg) a mnoho živin (včetně proteinů) ve více stravitelné a vstřebatelné formě v důsledku procesu fermentace.

Jak si tofu vychutnat

tofu Několikrát za týden si můžeme zpestřit jídelníček s tofu, které nám týden vydrží, když ho opláchneme a v misce s vodou uložíme v ledničce.

Rozmíchat měkké tofu s olivovým nebo kokosovým olejem, česnekem a citronovou šťávou.
Smíchat tofu s vaší oblíbenou zeleninou, s kurkumou a jiným kořením.
Rozmixovat měkké tofu s ovocem a medem nebo jiným přírodním sladidlem.
Tvrdé tofu nastrouhat na ovocné knedlíky místo tvarohu.

Česneková pomazánka s jogurtem a tofu

  • 6 stroužeků česneku
  • 200 g uzeného tofu
  • 150 g taveného sýra
  • 1 kelímek bílého natur jogurtu
  • sůl

Jogurt a tavený sýr vymícháme do hladka. Tofu nastrouhané na jemném struhadle s prolisovaným česnekem se přidá k jogurtové směsi, důkladně se všechno promíchá a dosolí. Pomazánka se maže na celozrnné pečivo a bohatě ozdobí zeleninou.

Pomazánka z uzeného tofu

  • 130-150g pomazánkového másla
  • 120 g uzeného tofu
  • 1 lžíce sójové majonézy
  • sůl, pepř, sekaná pažitka

Do pomazánkového másla nastrouháme uzené tofu. Přidáme sůl, pepř, sójovou majonézu a směs promícháme. Ochutíme pažitku a dochutíme i jiným kořením a bylinkami, například paprikou, česnekem, hořčicí, bazalkou nebo oreganem.

Do zdravých potravin můžeme zařadit také sójovou omáčku, jemnější méně slanou Shoyu a Tamari, vyrobené opravdu přírodně – fermentací, starým a tradičním způsobem.

Zdravé a dobré

zdroj vápníku, bez cholesterolu

C, K, B1 Thiamin, B2 Riboflavin, B3 Niacin, B6 Pyridoxin, B5 Kyselina pantothenová, B8 Cholin, B9

vápník, mangan, měď, selen, omega-3 mastné kyseliny, železo, hořčík, zinek, selen, 


Hrnec na rýži do mikrovlnky: 1 díl rýže - 2 díly vody, 10 min 600w, 15 minut 450w. Funguje skvěle.

ořech vlašský

Jádra vlašských ořechů jsou přímo nabitá vitamíny skupiny B

kysane zeli

Kysané zelí aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím